Říká se, že v tom, co jeden jako bezcenné vyhodí, může druhý vidět nesmírné bohatství. Pro pochopení stačí, když si uvědomíme, že v podstatě každý výrobek je možné opravit či recyklovat tak, abychom alespoň některou z jeho částí mohli dál smysluplně používat. Nejinak je tomu i v případě hospodaření s odpady v našich domácnostech. Pojďme se blíže seznámit s druhy odpadů, které produkujeme, a především pak s těmi, které lze zejména díky třídění znovu vrátit do výrobního řetězce.
Při prvním pohledu do odpadkového koše vidíme blíže nespecifikovanou směs vyhozených odpadků, zbytků jídel či starých věcí, kterých se chceme především co nejrychleji zbavit. Když se ale nad tím, co do koše házíme, více zamyslíme, zjistíme, že je možné tuto směsici velmi snadno rozdělit na využitelný a nevyužitelný odpad.
Odpadky, které ještě můžeme využít
Pod pojmem "využitelný odpad" si můžeme představit všechno, co je možné dále zpracovávat. Jedná se tedy konkrétně o papír, sklo, plasty, nápojové kartony, kompostovatelný kuchyňský odpad, textil nebo nejrůznější druhy elektrozařízení včetně případných baterií. Všechny tyto kategorie odpadu bychom měli třídit už přímo v naší domácnosti. Ideální je k tomu použít speciálních košů, pytlů nebo krabic na jejich ukládání. Tašky a pytle jsou přitom v menších městech či obcích běžně k dostání u firem, které zajišťují tříděný sběr odpadu. Kromě toho si samozřejmě můžeme pro třídění odpadu jednoduše vybrat v obchodě alternativu, která se nám nejvíce hodí do domácnosti.
Naopak "nevyužitelný odpad" zůstává v domácnosti po vytřídění všeho, co lze recyklovat. K nevyužitelnému odpadu řadíme vše, co je nějakým způsobem znečištěné, například mastné obaly od potravin, porcelán, žárovky nebo popel. Všechen tento odpad by se měl vyhazovat do koše na odpadky a následně do popelnice nebo kontejneru.
Odpady jsou zdrojem cenných surovin
Žijeme v zemi, kde nás od kontejnerů na tříděný odpad dělí v průměru vzdálenost 99 metrů a kde 72 % lidí odpad aktivně třídí a považuje to za naprosto běžnou součást každodenního života. "Češi mají překvapivě stále rezervy v tom, jak dokážou nakládat s některými druhy odpadů. Přestože jsou v třídění odpadu aktivní, například mnohá elektrozařízení či baterie končí i nadále většinou v popelnici, místo abychom je odnesli na sběrná místa určená k jejich recyklaci nebo ekologické likvidaci," upozorňuje David Vandrovec ředitel skupiny REMA, která se specializuje na efektivní recyklaci elektrických a elektronických zařízení, baterií a akumulátorů.
Třídění odpadů tedy má v praxi mnohem širší obsah, než jakým je obvyklé dělení na papír, plasty, sklo a zbytek, co se vejde do každé popelnice. Vždyť například díky recyklaci starších elektrozařízení můžeme napomoci tomu, že se až 100 % původně použitých surovin znovu objeví při výrobě nového produktu. "Typickým příkladem je mobilní telefon, který je složen z velké míry z plastu, železa, mědi a malého podílu cínu, zinku či drahých kovů. Pokud se však nedostane na určené sběrné místo, ale do popelnice, po smíchání s jinými odpady se mohou uvolňovat toxické látky, jako je arsen, rtuť nebo olovo, což velmi zatěžuje přírodu a v konečném důsledku může ohrozit i naše zdraví," doplňuje Vandrovec.
Co se starými elektrospotřebiči?
Mobilní telefony však rozhodně nejsou jedinými elektrozařízeními, jejichž komponenty vyrobené z cenných surovin lze s úspěchem recyklovat. Dalšími spotřebiči, které by neměly končit jen tak na smetišti, jsou třeba staré sekačky, elektrické pily, pračky, televize, monitory, počítače, fény, rychlovarné konvice, autobaterie či zářivky, ale také baterie, tonery z tiskáren, CD a DVD nosiče. Snadnou cestu, jak je odvézt na místo, odkud jejich hodnotné součásti zamíří k recyklaci, nabízejí speciální služby v oblasti odpadů. A to prostřednictvím svozů, které si může zdarma objednat každý z nás, ale i každé město či obec.
"V rámci celé republiky je možné odeslat stará elektrozařízení kurýrní službou či si při větším objemu objednat svoz. Jde o unikátní projekt, který občanům umožňuje zdarma odevzdat elektrozařízení včetně baterií přímo z domácností, a to bez nutnosti návštěvy jakéhokoli sběrného místa," popisuje David Vandrovec projekt Buď líný, kterým skupina REMA umožňuje občanům vracet vysloužilá elektrozařízení a baterie na jakémkoli místě České republiky a motivuje je k ekologickému chování.
O skupině REMA
Skupinu REMA tvoří v současné době 3 společnosti: REMA Systém, a. s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s.
REMA Systém je neziskově hospodařící společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v jejichž rámci zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.
REMA Battery je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností výrobců a dovozců baterií a akumulátorů daných zákonem č. 297/2009. Hlavním smyslem činnosti REMA Battery je ochrana životního prostředí, a to zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů. REMA Battery je oprávněna k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 15. 12. 2009.
REMA PV Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech v roce 2012. REMA PV Systému navazuje na aktivity společností REMA Systém a REMA Battery. Hlavním smyslem činnosti REMA PV Systému je ochrana životního prostředí, a to zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace solárních panelů. REMA PV Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na řešení problematiky solárních panelů a jiných solárních komponentů.