AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

Zimní úrazy – kdy a po kom máte právo žádat odškodnění?
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Maria Sbytova / Twenty20

I když zima je mírná, počet dotazů Kanceláři Ombudsmana pro zdraví v souvislosti se zimnímu úrazy roste. Nejčastěji se ptáte na to, v jakých případech a po kom je možné žádat odškodné. Vybrali jsme proto pro vás tři nejfrekventovanější situace.

Srážka na sjezdovce

Radku porazil na sjezdovce jiný lyžař. Střet byl dost tvrdý. Radka byla dost otřesena a nemohla se postavit. Lyžař, který vše zavinil rovněž upadl, ale nic se mu nestalo. Ihned sám volal horskou službu. Udělal dobře? A může Radka žádat odškodné?

Podle zákona o zdravotních službách má Radka nárok na přivolání záchranné služby. Než přijede, mohou jí první pomoc poskytnout příslušníci horské služby. Viník tedy udělal dobře, že ji zavolal. „Vzhledem k tomu, že Radka byla otřesena a nemohla se postavit, šlo o neodkladnou péči. Když se dostavila záchranka, nemohla si Radka zvolit si, do jaké nemocnice bude přepravena. To ostatně při příjezdu rychlé záchranné služby není možné nikdy, jede vždy do nejbližší nemocnice od místa události,“ říká JUDr. Jana Palečková, právní poradkyně Kanceláře Ombudsmana pro zdraví.

Lyžaři by při jízdě na sjezdovkách měli dodržovat 10 pravidel FIS. Nejsou sice závazným právním dokumentem, ale při řešení případů se k nim přihlíží. Muž, který Radku na sjezdovce porazil, zanedbal obecnou povinnost předcházet škodám a újmám na zdraví. Radka tedy má právo domáhat se u něj finanční kompenzace. Proto by po něm měla chtít jeho osobní údaje, tj. jméno a příjmení, adresu a ideálně i telefon.

Chodník jako skluzavka

Cestou do práce upadl Jaroslav na zledovatělém chodníku. Kolemjdoucí mu zavolali záchrannou službu, která ho dovezla do nemocnice. Kvůli komplikované zlomenině, která si vyžádala operaci, byl řadu týdnů práce neschopen. Napadlo ho tedy, zda má právo získat finanční kompenzaci za způsobenou újmu na zdraví a za ušlý zisk v práci.

Za škody, které byly zraněním Jaroslavovi způsobeny, odpovídá vlastník chodníku – například tedy obec. Podle JUDr. Jany Palečkové tedy může Jaroslav žádat kompenzaci za újmu na zdraví i na majetku – tj. tedy i ušlý zisk, po ní. „Na druhou stranu má i on sám povinnost si v případě chůze na zledovatělých a neupravených chodnících počínat tak, aby neohrozil své zdraví. Rizika by měl předvídat a nosit například vhodnou obuv,“ doplňuje právní poradkyně.

Obec, nebo jiný vlastník chodníku, se tedy může snažit prokázat, že Jaroslav některou z uvedených povinností porušil. Pokud se jí to podaří, finančnímu odškodnění se vyhne. „Stejně tak nebude vlastník chodníku nic platit, prokáže-li, že chodník nebylo možné upravit, nebo že na nebezpečí námrazy předem upozornil,“ vysvětluje JUDr. Jana Palečková. V případě, že nejde o významnou komunikaci úplně stačí cedule s nápisem „Komunikace se v zimě neudržuje“.

Kdyby měl Jaroslav uzavřené platné úrazové pojištění, mohla by se obrátit přímo na pojišťovnu. Uplatnění finanční kompenzace touto cestou by mělo být rychlé, protože pojišťovně by měly stačit pouhé kopie lékařských zpráv. Přesné informace obsahují pojistné podmínky smlouvy.

Smyk na namrzlé silnici

Patrik vezl kamarády z každoročního setkání přátel v Jeseníkách. Vyráželi dost brzy ráno a silnice byla namrzlá. Protijedoucí vozidlo dostalo smyk a srážce už nedokázal nikdo zabránit. Všichni vyvázli jen s lehkými zraněními. Jen Patrik byl bezprostředně po nehodně v bezvědomí a utrpěl několik zlomenin končetin i žeber.  Přivolaná záchranná služba jej převezla do nemocnice, kde byl dva měsíce hospitalizován. Ani rok po nehodně není úplně v pořádku. Má za sebou řadu rehabilitací a pravděpodobně ho následkem zranění čeká ještě operace ruky. Rád by získal finanční odškodnění za utrpěnou újmu na zdraví.

Finanční kompenzaci za újmu na zdraví může Patrik uplatnit u pojišťovny, u které má řidič protijedoucího vozidla, které nehodu způsobilo, sjednáno povinné ručení. „K žádosti bude muset doložit veškeré lékařské zprávy a případně také znalecký posudek, kterým je stanovena výše způsobené nemajetkové újmy. Na prošetření pojistné události jsou tři měsíce od chvíle, kdy své požadavky uplatnil. Po uplynutí lhůty musí pojišťovna plnění buď vyplatit, nebo sdělit důvod odmítnutí,“ tvrdí právní poradkyně Kanceláře pro zdraví JUDr. Jana Palečková.

V případě plnění bude Patrikovi uhrazena nejen újma vzniklá ublížením na zdraví, ale také náklady vynaložené na péči o zdraví, škoda způsobená na věcech i ušlý zisk. A také účelně vynaložené náklady na právníka, pokud jej při uplatňování svých nároků využije.

Máte podobné zážitky nebo se chcete na něco zeptat? Využijte bezplatného poradenství Kanceláře Ombudsmana pro zdraví na webu www.ombudsmanprozdravi.cz či osobně ve středu na adrese Národní 9, Praha 1 či na telefonu 222 075 103.

Autor / zdroj: -cra-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.