Od ledna do konce září prověřovali specialisté Allianz pojišťovny přes dva tisíce podezřelých případů a odhalili pojistné podvody za skoro 243 milionů korun. Vloni tato částka za stejné období dosáhla 207 milionů korun. Detektivové Allianz tak zaznamenali v rámci odhalených podvodů šestatřicetimilionový nárůst. Kromě kriminalistických metod jim při tom stále více pomáhá také moderní technika.
Velké rozdíly jsou mezi jednotlivými kraji. Nejvíce podvodů zaznamenala Praha (+26 mil. Kč). Další značné meziroční zvýšení eviduje Allianz v Jihočeském kraji (+14 mil. Kč) a na Vysočině (+12 mil. Kč). Pojistné podvody naopak klesly v Moravskoslezském kraji (-17 mil. Kč) a v Ústeckém kraji (-12 mil. Kč).
Nejčastěji lidé podvádí s motorovými vozidly, s odpovědnostním pojištěním a v poslední době se objevují také případy v oblasti životního pojištění, kdy klientům často asistují lékaři. S hlídáním nepravdivých údajů souvisí i to, že Allianz před několika dny představila nové povinné ručení, které jako první pojišťovna v České republice účtuje podle kilometrů a lidé, kteří ročně neujedou více než 10 tisíc km tak získají v kombinaci s pojištěním skel nejlevnější pojistku na trhu. Protože však do vozů nemontuje telematické jednotky a důkazem je fotografie tachometru nebo návštěva pobočky, její specialisté se netají s tím, že i tady mohou být někteří šoféři motivováni podvádět.
„Na pokusy o podvod jsme připraveni. Přetáčení tachometrů, úpravu fotek či nahlašování nepravdivých údajů jsme schopni odhalit a sankce pro podvodníky budou velké,“ tvrdí ředitel oddělení právního a vyšetřování Allianz pojišťovny Ludvík Bohman. Allianz má například k dispozici údaje od firmy CEBIA, která se zabývá prověřováním původu a historie vozidel a také velmi pokročilý software na analýzu fotografií. Do její databanky se sbíhají informace z dvou tisíc míst a údaj o stavu tachometru patří k těm základním. Pro Allianz však bude jediným, který ji bude zajímat.