KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Vodárenská věž v Kolíně, která slouží jako rozhledna.
Vodárenská věž v Kolíně nabízí krásné výhledy do okolí
Vodárenská věž v Kolíně, která slouží jako rozhledna.  
Autor / zdroj foto: vodarnakolin.cz

Vodárna Kolín / Kolín

Kolínská vodárenská věž patří mezi dominanty města. Čtyřicet pět metrů vysoká věž nabízí vyhlídku z nejvyššího patra, takže je odtud krásný výhled do okolí. Vnitřní expozice informuje o historii budovy a technické infrastruktuře.

Kolínská vodárenská věž patří mezi dominanty města. V současnosti slouží jako veřejně přístupná rozhledna. Kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabízí tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Čtyřicet pět metrů vysoká věž nabízí vyhlídku z nejvyššího patra, bezbariérový ochoz s projekcí a ve vodní nádrži i videoprojekci na téma voda. Celá vnitřní expozice tak informuje o historii budovy a technické infrastruktuře a poukazuje na další turistické cíle v okolí. 

Historie
V polovině 20. let 20. století se město Kolín rozhodlo přistoupit k rekonstrukci a rozšíření městského vodovodu. Součástí projektu bylo kromě celkové rekonstrukce stávajícího vodovodu také založení nových studní západně od města (za továrnou Lučebních závodů), vybudování přečerpávací stanice a především výstavba nového věžového vodojemu v lokalitě zvané Na Čekanu.

Projekt vypracoval v roce 1927 významný český hydrotechnik Jan Vladimír Hráský (1857-1939), který také navrhl první podobu vodojemu. Vodoprávní povolení rekonstrukce a rozšíření městského vodovodu bylo vydáno Zemskou správou politickou 27. prosince 1927.

Se stavbou vlastního vodojemu se započalo 24. července 1928, kdy bylo vytyčeno stavební místo a započalo se s přípravnými pracemi. 13. srpna téhož roku bylo za přítomnosti starosty města Julia Komrse budoucí staveniště předáno firmě Františka Uhra z Peček, která vyhrála výběrové řízení na vlastní stavbu (zemní, betonářské a zednické práce). Pravděpodobně krátce poté předložil František Uher městské radě návrh na úpravu projektu vodojemu podle plánu významného českého architekta Františka Jandy, žáka Jana Kotěry. František Janda doporučil upustit od kulového tvaru, navrhovaného J. V. Hráským, a navrhl vlastní podobu objektu.

Počátkem července 1929 se městská rada usnesla pokračovat ve stavbě podle nových plánů architekta Jandy. 18. prosince 1929 byla dobetonována kopule a tím byla dokončena hrubá stavba. Na jaře roku 1930 byl k již dokončenému vodojemu na návrh architekta Jandy dostavěn vyhlídkový ochoz podepřený betonovými sloupy a vybudováno přístupové schodiště k objektu, ukončené pod ochozem nevelkou kašničkou. První voda byla z nového vodojemu do vodovodní sítě vpuštěna ve čtvrtek 7. srpna 1930. Celková kolaudace celého rozšířeného městského vodovodu proběhla až na jaře 1933.

Více informací včetně aktuálních informací, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu vodarnakolin.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.